پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
329
-
الف
+

شبکه آی‌فیلم عید غدیر خم را تبریک می‌گوید

شبکه آی‌فیلم عید غدیر خم را تبریک می‌گوید.

شبکه آی‌فیلم عید غدیر خم را تبریک می‌گوید.

به گزارش آی‌فیلم، "غدیر خم" نام ناحیه‌ای میان مکه و مدینه است که پیامبر اسلام در حجة الوداع، حضرت علی (ع) را «ولی» پس از خود اعلام کرد. ۱۸ ذی‌الحجه، سال‌روز این واقعه میان شیعیان به عید غدیر خم شهرت دارد.

عبارت معروف «هر آن‌کس که من مولای او هستم، پس علی مولای اوست» قسمتی از خطابه بلند غدیر است که پیامبر اسلام در این روز  ایراد کردند. غدیر، تنها نه به عنوان «روزى تاریخى‏»، بلکه به عنوان یک‏ «عید اسلامى‏» مطرح است.

عید بودن آن نیز، مراسم و سنتهاى خاصى ‏را می طلبد و نه تنها باید آن را عید دانست، بلکه باید آن را عید گرفت و به شادمانى پرداخت و به عنوان تعظیم شعائر دینى، آن‏را بزرگ داشت و برشکوه آن افزود، تا ارزشهاى نهفته در این روز عظیم، همواره زنده بماند و سیره معصومین (علیهم السلام) احیا گردد. 

همه این ویژگی ها براى این روز بزرگ، موقعیتى والا و ارزشمند پدید آورد، آنچنان که رسول خدا (ص) و ائمه هدى و مومنانى که پیرو آنان بودند، از موقعیت این روز شادمان بودند.

مقصود ما از «عیدگرفتن‏» این روز نیز همین است. خود حضرت رسول نیز به این‏ نکته اشاره و تصریح فرموده است، از جمله در روایتى که ‏مى ‏فرماید: «روز غدیر خم، برترین اعیاد امت من است، روزى است که خداى‏ متعال مرا فرمان داد تا برادرم على ‏بن ابى‏ طالب را به عنوان ‏پرچمى هدایتگر براى امتم تعیین کنم که پس از من به وسیله او راهنمایى شوند، و آن، روزى است که خداوند در آن روز، دین را کامل ساخت و نعمت را بر امتم به کمال و تمام رساند و اسلام را به عنوان دین، برایشان پسندید». 

بیشتر بخوانید و ببینید:

جدول پخش شبکه آی‌فیلم

صفحه اینستاگرام آی‌فیلم

ح پ

ح پ

نظر شما
ارسال نظر