پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
631
-
الف
+

زندگینامه فتحعلی اویسی در یک نگاه

با کارنامه کاری و هنری زنده یاد فتحعلی اویسی در گزارش زیر بیشتر آشنا شوید.

با کارنامه کاری و هنری زنده یاد فتحعلی اویسی در گزارش زیر بیشتر آشنا شوید.

به گزارش آی‌فیلم، فتحعلی اویسی بازیگر پیشکسوت کشورمان، چندی پیش به دلیل عارضه سکته مغزی در یکی از بیمارستان‌های پایتخت بستری و پس از گذراندن سخت دوران بیماری، صبح امروز در بیمارستان درگذشت. 

این هنرمند فقید در دوازدهم مهر ماه سال 1324 در شهر قم چشم به جهان گشود و پس از گذراندن یک دوره تحصیلی در دانشگاه ایالت تگزاس، در رشته بازیگری و کارگردانی فارغ التحصیل شد و در سال 1353 به ایران بازگشت. او در سال 1357 پس از ورودش به کشور در فیلم سینمایی «قدغن» به کارگردانی علیرضا داوودنژاد مقابل دوربین رفت. 

فتحعلی اویسی از جمله بازیگران پرکاریست که در کارنامه کاری خود عناوین مشهوری از کارگردان‌ها را ثبت کرده است، مانند همکاری او با ناصر تقوایی در فیلم سینمایی ناخدا خورشید، فیلم سرب ساخته مسعود کیمیایی و یا مومیایی 3 اثری از محمدرضا هنرمند. 

اویسی جدای از مشهوریتش در سینمای ایران، با ایفای نقش در چندین سریال تلویزیونی نیز با نام‌های «کمربندها را ببندیم، زیر زمین، باغچه مینو، بدون شرح، دست بالای دست، دارا و ندار، تنهاترین سردار و .... حضور داشت. 

در کارنامه کاری او می‌توان به کارگردانی آثاری چون؛ مریم و میتیل، باو، مادر و سربلند اشاره کرد، همچنین اویسی در رزومه هنری خود، به عنوان خواننده هم شناخته می‌شود و تیتراژ سریال «کمربندها را ببندیم» را نیز خوانده است. 

بیشتر بخوانید:

فتحعلی اویسی درگذشت

من پیر شدم؟ بابات پیر شده!

م ن/ ه خ

نظر شما
ارسال نظر