پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي

ایرانگردی

اماکن مذهبی

مسجد کبود که مشهور به «فیروزه‌ی اسلام» است، در شهر تبریز قرار دارد و متعلق به قرن نهم شمسی و دوره‌ی حکمرانی قراقویونلوهاست.

این مسجد به دستور دختر سلطان جهانشاه، صالحه، در سال 845 هجری شمسی بنا شده است و از جمله دیدنی‌ترین مراکز باستانی شهر تبریز به شمار می‌رود.

متأسفانه زمین‌لرزه‌ی بزرگی که در سال 1158 شمسی به وقوع پیوست، آسیب‌های فراوانی به بنای این اثر هنری-اسلامی ارزشمند وارد نمود ولی در سال 1318 مرمت و بازسازی این گنجینه ارزشمند دنیای اسلام از سرگرفته شد که در نهایت در سال 1355 بازسازی گنبد اصلی و گنبد کوچک با طرح و به همت استاد  محمدرضا معماران‌بنام به پایان رسید. 

تنوع و ظرافت کاشی‌کاری‌های بکار رفته در مسجد کبود و رنگ آبی فیروزه‌ای این کاشی‌کاری‌ها، باعث شده تا لقب «فیروز‌ه‌ی اسلام» به این مسجد تعلق گیرد.

این مسجد دارای دو صحن اصلی است و بنای اصلی آن آجری است. صحن اصلی آن به شکل مربع است و در مرکز آن یک حوض وجود دارد. همچنین در سرتاسر این صحن شبستان‌هایی برای اسکان فقرا تعبیه شده است که سقف آنها  در شرق و غرب صحن اصلی و ورودی مسجد را پوشانده‌ است.

این مسجد همچنین دارای یک صحن کوچکتر شمالی است و در آن دو مقبره قرار دارد که منسوب به جهانشاه و دخترش هستند.

از اعجازهای معماری این مسجد آن است که در ساختمان گنبد‌های مسجدکبود از هیچ سازه‌ای استفاده نشده‌است، که در نوع خود در دنیا بی‌نظیر است. 

انتخاب استان

+